AktualityVyužití půdyEkologická výchowaSat.gestützte UmweltbildungGeo-MedienPřírodní infostaniceVodní hospodářstvíStreuobstMapaDataKontakt / TirážDatenschutz
deutsch polski ceský :: Náhled před tiskem
Ekologická výchowa / Přírodní infostanice / Tschechisch / 

Načerpejme informace o přírodě v Königsbrücku

 

Foto: CSB

 

V rámci přeshraničního projektu „Nové cesty pro ekologickou výchovu v Sasku a Čechách“, který byl podpořen z Evropského fondu pro regionální rozvoj prostřednictvím programu Cíl3, byly sdružením Christlich-Soziales Bildungswerk Sachsen e.V. (CSB) koncipovány vícejazyčné Přírodní infostanice pro chráněná území. Jedna taková „čerpací“ infostanice byla otevřena v budovaném návštěvnickém centru státního podniku Sachsenforst v CHKO Königsbrücker Heide v Königsbrücku poslankyní Německého spolkového sněmu a členkou představenstva CSB, paní Marií Michalk, paní Evou Mockovou z Vojenských lesů a statků České republiky, s.p., divize Mimoň a panem Dr. Peterem Kneisem ze Správy CHKO.

 

Foto: CSB 

 

Zahajovací akce, která představovala obsahy a použití instalace, se zúčastnilo téměř 30 lektorů ekologické výchovy a také čeští partneři. Vojenské lesy a statky ČR, s.p., divize Mimoň, které mají ve správě oblast bývalého Vojenského výcvikového prostoru Ralsko s řadou chráněných lokalit, jsou projektovými partnery v Česku. V informačním centru Ralsko-Hradčany nedaleko České Lípy bude ještě v tomto roce instalována druhá Přírodní infostanice.

 

Foto: SBS

 

V návštěvnickém centru Königsbrück pak mají zájemci získat možnost načerpat rozsáhlé vědomosti o chráněné oblasti prostřednictvím interaktivních projekcí a modelu krajiny. Tyto informace bude možné cíleně vybírat a sledovat v multimediálních formátech. Určitá data bude dále možné zobrazit na internetu (www.koenigsbrueckerheide.eu) a v budoucnosti také stáhnout na flash disk přímo z infotéky návštěvnického centra CHKO. Katalogové listy charakteristických rostlin a zvířat Königsbrücker Heide a také dvě trasy s podporou GPS včetně audio průvodce, který obsahuje soubory mp3, jsou již nyní k dispozici v německém a českém jazyce. 

 

Foto: SBS

 

Díky instalacím v Königsbrücku a Ralsku-Hradčanech prošlapáváme nové cesty pro ekologickou výchovu v Sasku a Česku. Tento přeshraniční záměr sdružení Christlich-Soziales Bildungswerk Sachsen e.V. je součástí rámcového projektu Trinacionální sítě ekologické výchovy. V tomto projektu si Saská zemská nadace pro přírodu a životní prostředí coby lead-partner ve spolupráci s českým partnerem, libereckou organizací Venkovský prostor o.p.s., dala za cíl zvyšovat kvalitu nabídek ekovýchovných organizací v Sasku a Česku. Projekt je podpořen prostřednictvím Evropské unie v rámci dotačního projektu Cíl3 Evropského fondu pro regionální rozvoj: Investice do Vaší budoucnosti. 

 

 

Initiates file downloadFLYER

 

Initiates file downloadTisková zpráva

 

 

 

 

Přírodní infostanice v Česku

 

Po otevření první „čerpací" infostanice v Návštěvnickém centru CHKO Königsbrücker Heide v dubnu 2012 byly nyní dokončeny přípravné a programovací práce pro druhou infostanici. Tato se nachází v Česku v Informačním centru Hradčany, jihovýchodně od Mimoně na území někdejšího vojenského výcvikového prostoru Ralsko. Území o rozloze 30.000 ha, které je pod správou státního podniku Vojenské lesy a statky (VLS ČR, s.p.), divize Mimoň, bylo do roku 1993 vojenským výcvikovým prostorem sovětských vojsk, stejně jako území Königsbrücker Heide. Státní podnik Sachsenforst, jako zřizovatel Návštěvnického centra v Königsbrück, pracuje, stejně jako VLS ČR, v přeshraniční odborné pracovní skupině „Vícejazyčné přírodní infostanice pro chráněná území“ na budování těchto stanic a také na transferu zkušeností. 

 

 

Zahajovací akce otevření přírodní infostanice v Ralsku-Hradčanech proběhla dne 9. října 2012 s cca 30 účastníky. Foto 1: Otevření proběhlo za účasti pana Jiřího Janoty, ředitele VLS ČR, s.p. Praha, Cornelie Schlegel ze státního podniku Sachsenforst, Správa CHKO Königsbrücker Heide, Evy Mockové z VLS ČR, s.p. divize Mimoň a Petera Neunerta, jednatele CSB e.V. (zleva, Foto: CSB)

 

 

Foto: CSB

 

Součástí akce byla také odborná exkurze po území někdejšího vojenského prostoru a také představení způsobu fungování infostanice. Nová interaktivní instalace je plně integrována do stávající expozice. Multimediální a dvojjazyčné obsahy se zobrazují prostřednictvím menu nebo přehledné mapy území a mohou být kdykoliv aktualizovány. Dále můžete získat na flash-disk data pro trasu ve formátu GPS, a to pro obě chráněná území. Tato data si můžete také stáhnout na internetu na adrese www.pudni-info.eu. Obě Přírodní infostanice budou součástí ekovýchovné činnosti obou zařízení.

 

 

 

Tiskové sdělení