AktualnościUprawa ziemiŚrodowisko wykształcenieSat.gestützte UmweltbildungGeo-MedienNaturinfo-TankstellenWasserhaushaltTradycyjny sad owocowyMapaDataKontakt/Stopka redakcyjnaDatenschutz
deutsch polski ceský :: Podgląd wydruku
Środowisko wykształcenie / Tradycyjny sad owocowy / 

Moduł praktyczny: Tradycyjny sad owocowy

Tradycyjne sady owocowe są na transgranicznym obszarze Saksonii i Dolnego Śląska wspólnym dobrem kulturowym i stanowią charakterystyczny element krajobrazu o dużej wartości ekologicznej. Zgodnie z § 26 Saksońskiej ustawy o ochronie przyrody, tradycyjne sady owocowe zaklasyfikowane zostały do biotopów chronionych. Mimo tego, w ciągu ostatnich dziesięcioleci wiele tradycyjnych sadów owocowych zlikwidowano z powodu rozwoju terenów mieszkaniowych, braku rentowności oraz mechanizacji i intensyfikacji rolnictwa. Z powodu zaniedbań zachowane sady są często w bardzo złym stanie.

Coraz bardziej zatraca się także wiedzę o właściwościach różnych odmian, a także możliwościach ich przetwarzania i wykorzystania. Aby zachować tradycyjne sady owocowe, oprócz zdobywania wiedzy na ich temat, ważne jest także pokazywanie możliwości różnorodnego ich wykorzystania oraz wprowadzania produktu na rynek. W sprzedaży produktów pomocny jest marketing specjałów oraz działania informacyjno - promocyjne i edukacja ekologiczna. Dzięki temu przekazywany jest impuls do ochrony tego biotopu, zgodnie z zasadą: "Zachowanie przez wykorzystanie”.

 

W ramach projektu „Nowe Drogi dla Edukacji Ekologicznej w Saksonii i na Dolnym Śląsku“ stowarzyszenie Christlich - Soziales Bildungswerk Sachsen e.V. (CSB) opracowało w ramach modułu praktycznego dwie nowe koncepcje edukacyjne, które koncentrują się na unikalności i wyśmienitości produktów z tradycyjnych sadów. Działania wspierane są z Programu Operacyjnego Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Partnerem wiodącym projektu jest Saksońska Fundacja Krajowa Przyroda i Środowisko.

 

Podczas transgranicznego seminarium w dniu 14 maja 2013 w "czereśniowej wsi" Groß Radisch, niemieckim i polskim placówkom edukacji ekologicznej oraz firmom zaprezentowane zostały możliwości oraz profesjonalne narzędzia marketingu owoców z tradycyjnych sadów. Uczestnicy dowiedzieli się, jak można je wykorzystać. Zaprezentowane i przedyskutowane z uczestnikami zostały liczne przykłady praktyczne. Wybrane wykłady dostępne są do pobrania w formacie pdf  http://www.bodeninfo.eu/typo3/sysext/rtehtmlarea/htmlarea/plugins/TYPO3Browsers/img/internal_link_new_window.giftu dostępne (sympozia).

 

Zapraszamy do udziału w drugim niemiecko - polskim seminarium "Efekty wykorzystania owoców z naturalnych sadów - motywacja do zachowania"  w dniu 15-go listopada 2013 r. w Bad Muskau. Podczas spotkania przekazane zostaną nowe informacje, wraz z nowymi materiałami. Praktycznie przeprowadzone zostaną poszczególne działania bloków edukacyjnych. W ramach spotkania zwiedzimy tradycyjny sad owocowy po polskiej stronie Parku Mużakowskiego. Odbędzie się również spotkanie Trójnarodowej Grupy Roboczej "Drzewa i krzewy owocowe".

Kontakt CSB e.V., Sebastian Klotsche

Download material data/documents/project new ways/Streuobst